O miłości, szarych ulicach miasta, codziennych problemach i szukaniu odpowiedzi na pytanie "Jak żyć?" - śpiewali uczestnicy VII Jesieni Bardów - Bielsk 2000, czyli przeglądu białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej.
Tegoroczny przegląd różnił się od poprzednich dość dużą liczbą zgłoszeń - 23 osoby, w tym większość z Białorusi. Do uczestnictwa w Jesieni Bardów 2000 organizatorzy wytypowali 15 wykonawców reprezentujących: Mińsk, Mohylew, Białystok, Hajnówkę i Bielsk Podlaski.
Zarówno publiczność, jak i organizatorów zadziwił także młody wiek większości uczestników Jesieni. Jak stwierdził jeden z prowadzących imprezę, do nazwy tegorocznego przeglądu można by z powodzeniem dodać słowo - studencki, bo prawie wszyscy wykonawcy są studentami i polskich, i białoruskich uczelni.
- To zaskakujące, ale dobrze wróżące na przyszłość zjawisko - twierdzi Igor Łukaszuk, organizator Jesieni. - Jesteśmy zadowoleni nie tylko z dużego zainteresowania naszym przeglądem na Białorusi, ale także z poziomu, jaki reprezentują zakwalifikowani do konkursu wykonawcy. Pomimo ich młodego wieku są zaskakująco dojrzali, co przede wszystkim przejawia się w tekstach o rzeczywistości, w jakiej przyszło im żyć.
Tak duża liczba zgłoszeń i pełna sala Bielskiego Domu Kultury po raz kolejny uświadomiła i organizatorom, i obserwatorom Jesieni, że taka impreza - refleksyjna, nostalgiczna, pełna zadumy - jest potrzebna.
- Oczywiście, że jest potrzebna, zwłaszcza dla kultury białoruskiej, która po strasznym upadku w okresie radzieckim dopiero teraz próbuje odszukać swoją tożsamość - twierdzi Jan Czykwin, członek jury. - To poszukiwanie nie może być jednak regulowane odgórnie, dlatego każda inicjatywa własna młodzieży jest tu niezwykle ważna. A takie wypowiadanie się w piosence, w innych kulturach będące już może anachronizmem, w tym przypadku jest bardzo potrzebne, bo zawarte są w nim emocje, które w połączeniu ze słowem i muzyką szybciej trafiają do serca.
Dlaczego młodzi Białorusini zajmują się piosenką autorską, co ich szczególnie inspiruje - zapytaliśmy uczestników bielskiej Jesieni.
- Na co dzień studiuję radiotechnikę i aby oderwać się od tego, popołudniami zajmuję się poezją - mówi Andrej Kaścień z Mińska. - Moim ulubionym poetą jest Wasilij Bykau, ale nie wzoruję się na nim, sam próbuję pisać o różnych sprawach, które mnie dotyczą.
- To, że w moich piosenkach jest dużo humoru czy ironii, to zasługa mojego charakteru, taki już jestem - mówi Wasil Auramienka, lekarz neuropatolog z Mohylewa, który co prawda nie zdobył uznania jury, ale podbił serca bielskiej publiczności. - Sądzę, że duży wpływ na moją twórczość ma miasto, w którym mieszkam - Mohylew. To miasto o olbrzymich tradycjach i historii i może właśnie dlatego dopiero wówczas, gdy tam zamieszkałem, zacząłem pisać.
Jury przeglądu Jesień Bardów - Bielsk 2000 postanowiło nagrodzić Grand Prix - czyli nagrodą burmistrza miasta Bielska Podlaskiego - reprezentantkę Białegostoku Vohlę Stachwiuk, a dwiema równorzędnymi nagrodami Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oddział w Białymstoku - Andreja Kaścienia z Mińska i Aleksandrę Tołkacz, również z Mińska. Poza tym do grona laureatów tegorocznej Jesieni Bardów dołączyli: Andrej Łatuszkin z Mińska (nagroda Związku Młodzieży Białoruskiej i studia Hertz) oraz wyróżnieni: Dzianis Lisiejczykau i Wohla Czumiczowa - również z Mińska.
Tegoroczną Jesień Bardów zakończyły występy laureatów z tego i ubiegłego roku oraz muzyczne projekty: "Pomidoroff Projekt" - Saszy Pomidorowa z Mińska i "Ja naradziłsia tut" - muzyków związanych z zespołami: Krywi i NRM.
ART, Gazeta Wyborcza, 2000/10/30
- Festiwal Białoruskiej Piosenki Autorskiej. Jedyny taki w Polsce (2013)
- Magiczna Jesień Bardów w Operze (2013)
- XX Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Bardauskaja Vosień (2013)
- Bardauskaja Vosien, czyli bard po 20 latach. Zaczyna się festiwal (2013)
- Гурт «Нельга забыць» стаў пераможцам «Бардаўскай восені — 2012» (2012)
- Zespół z Mińska zdobył Grand Prix festiwalu Jesień Bardów (2012)
- Trwa Bardauskaja Vosień. Przegląd białoruskiej piosenki (2012)
- Лаўрэат «Бардаўскай восені — 2012» Міхал Бараноўскі і гурт «Нельга Забыць»: Доўгатэрміновы рэцэпт перамогі (2012)
- Pora na bardów, czyli Bardauskaja Vosień (2012)
- Bardauskaja Vosień 2012. Każdy koncert będzie inny (2012)
- Liście już pożółkły, czas na Jesień Bardów (2012)
- Jesień Bardów i Wojaczek. "Bardauskaja Voseń 2011"
- Palina Raspublika laureatką tegorocznej Jesieni Bardów (2011)
- Festiwal białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej (2011)
- Tacciana Biełanohaja: Bielsk dał mi przepustkę do życia twórczego (2010)
- Цаглінка на лепшы фестываль (2010)
- «Бардаўская восень» скончылася (2007)
- Восень і барды (2005)
- Festiwal gwiazd (2003)
- Białoruska jesień bardów (2000)
- Ja Naradziłsia Tut (2000)
- Jesień Bardów 2000. Przegląd białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. (2000)
- Złoty Waśka i Głos Sumienia. Szósta Edycja Białoruskiej Jesieni Bardów (1999)
- Muzyka Sprzeciwu z Odcieniami. Bielska Jesień Bardów (1998)
- My się tylko uśmiechamy. V Jesień Bardów (1998)
- Krajobraz bez Łukaszenki. Białoruska Jesień Bardów (1998)
ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры
Шчыты-Дзеньцялова 5
17-106 Орля
e-mail: sonca@sonca.org
NIP: 542-27-51-205
REGON: 050817185
Старшыня Зьвязу
Ігар Лукашук
tel. +48 602 383 927
e-mail: festiwal@vosien.org
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.