Logo

Bardauskaja Vosien, czyli bard po 20 latach. Zaczyna się festiwal (2013)

Jesień nastała, czas na festiwal Bardauskaja Vosien. Od czwartku (26.10) na cztery dni zagarnie sześć miejscowości w regionie, w niedzielę (27.10) trafi do Białegostoku.

W tym roku festiwal białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej obchodzi okrągły jubileusz - dwudziestolecia. Rocznica i prestiż imprezy mają swoją wagę - to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal prezentujący piosenkę autorską i poezję śpiewaną w języku białoruskim, który na stałe wpisał się już w kalendarz imprez w regionie.

Tradycyjnie festiwalową stolicą będzie Bielsk Podlaski, gdzie przed dwiema dekadami festiwal się narodził.

I tam też w piątek i sobotę pojawią się osoby, z którymi festiwal jest kojarzony od samego początku. Na scenie obok siebie wystąpi młodsze i starsze pokolenie bardów, m.in. Źmicier Wajciuszkiewicz, WZ Orkiestra, Wiktor Szałkiewicz, Kasia Kamocka, Aleś Kamocki, Aleh Kabzar, Bosae Sonca, Relikt, Bieły Son, Doroteusz Fionik i inni.

Jak zapowiadają organizatorzy (Szczyty - Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej), będzie też okazja do wspomnień - panel dyskusyjno-muzyczny z udziałem zaproszonych gości, który odbędzie się w sobotę w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach-Dzięciołowie. Zwieńczeniem Festiwalu będzie natomiast niedzielny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej, podczas którego zagrają: Aleś Kamocki z zespołem, Palina Respublika, Bieły Son oraz LO&friends. Festiwal z różnymi wydarzeniami towarzyszącymi pojawi się również w Narwi, Narewce i Gródku.

I, co istotne, na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Gazeta Wyborcza Białystok, Monika Żmijewska, 24 października 2013 r.

Прэса

Фэстываль Беларускай Бардаўскай ды Аўтарскай Песні:

Кантакт

ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры

Шчыты-Дзеньцялова 5

17-106 Орля

e-mail: sonca@sonca.org

NIP: 542-27-51-205

REGON: 050817185

Старшыня Зьвязу

Ігар Лукашук

tel. +48 602 383 927

e-mail: festiwal@vosien.org