Logo

Tacciana Biełanohaja: Bielsk dał mi przepustkę do życia twórczego (2010)

Na tegorocznej „Jesieni Bardów” wystąpi Tacciana Biełanohaja – jedna z najbardziej charakterystycznych przedstawicielek poezji śpiewanej, która przywiezie ze sobą nowy program.

– W mojej twórczej biografii „Jesień Bardów” jest punktem startowym. Gdy w 2004 roku zwyciężyłam, to stało się to dla mnie przepustką do życia twórczego. Uważam, że ten festiwal był i jest szkołą dla młodych bardów, którzy rozpoczynają swoją drogę twórczą. Uczestniczyłam w innych festiwalach i mam skalę porównawczą. Należy podkreślić, że na „Jesieni Bardów” panuje bardzo przyjemna atmosfera. Wszyscy opiekują się tobą, bardzo przeżywają czy jesteś zadowolony, chociaż organizatorzy wszystko doskonale przygotowali. Chcę powiedzieć młodym, że byłam pod wrażeniem, ponieważ na festiwalu zobaczyłam wielu znakomitych ludzi – muzyków, pisarzy. W jednym miejscu spotyka się wiele pokoleń, wielu przedstawicieli inteligencji białoruskiej. Koncepcja festiwalu bardzo mi się podoba. Również część nieformalna, w trakcie której można pośpiewać, zapoznać ze swoją twórczością innych. To jest także bardzo ważne.

Radio Racja: W tym roku byłaś członkiem jury na eliminacjach do konkursu festiwalowego. Czy ciężko było oceniać młodych wykonawców? Czy wielu było ciekawych konkursowiczów?

– Powiem szczerze, że w jury było mi bardzo ciężko, ponieważ nie mam odpowiedniego bagażu wiedzy i praktyki. Bardzo trudno było oceniać, ponieważ muzyk i poeta powinien wierzyć nie jury, tylko Bogu i natchnieniu. Jury jest takim skalpelem, nożem, który może odciąć to, co powinno jeszcze rosnąć, rozwijać się. Dlatego jest to bardzo ważna rzecz. Konkursowicze w tym roku są bardzo różnorodni. Było wielu znanych muzyków, mających już swój dorobek.

Wielbiciele talentu Tacciany Biełanohiej mogą usłyszeć ją na „Jesieni Bardów” 23 października w Bielskim Domu Kultury, a 24 października w Teatrze Lalek w Białymstoku.

Alaksiej Krasouski, Radio Racja, 22 października 2010 r.

Прэса

Фэстываль Беларускай Бардаўскай ды Аўтарскай Песні:

Кантакт

ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры

Шчыты-Дзеньцялова 5

17-106 Орля

e-mail: sonca@sonca.org

NIP: 542-27-51-205

REGON: 050817185

Старшыня Зьвязу

Ігар Лукашук

tel. +48 602 383 927

e-mail: festiwal@vosien.org