Logo

Trwa Bardauskaja Vosień. Przegląd białoruskiej piosenki (2012)

Niezwykły przegląd Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskie. W siedmiu miejscowościach prezentuje się dziesięciu wykonawców.

Podczas festiwalu wystąpi m.in. Palina Respublika - laureatka nagrody Grand Prix festiwalu w zeszłym roku. Nasz festiwal z każdym rokiem ma coraz wyższy poziom - mówi Igor Łukaszuk, główny organizator Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień". - Zapraszamy na wszystkie wydarzenia. Wstęp jest bezpłatny, a żaden koncert nie jest taki sam, jak inny. Każdy jest ważny. A widzowie mogą dzięki nim wybrać się w muzyczną podróż.

Podróżować można pomiędzy Bielskiem Podlaskim, Hajnówką, Dubieczami Cerkiewnymi, Narwią, Gródkiem, Białymstokiem i sceną Szczyty-Dzięciołowo. Gwiazdami tego-rocznej, 19. już edycji festiwalu, są: Lavon Volski, Źmicier Vajciuškievic & W-Z Orkiestra, Wiktar Szałkiewicz, Aleh Kabzar, Bosae Sonca, ILO & Friends, Palina Respublika, HandmadE, Re1ikt oraz Sunduk. Ale festiwal to też przede wszystkim przeglądy skierowane do młodych kapel i wykonawców. Na scenie Bielskiego Domu Kultury tradycyjnie odbędą się główne koncerty. W piątek zaprezentowali się uczestnicy części konkursowej z Polski i Białorusi.

Od kilku lat "Bardauskaja Vosień" gości też w Białymstoku.

- Zauważyliśmy, że na festiwal tłumnie przyjeżdżają białostoczanie i postanowiliśmy wyjść im na przeciw. Poza tym festiwal się rozwija i chcemy, żeby uczestniczyło w nim jak najwięcej osób - dodaje Łukaszuk. - I dlatego nasze prezentacje już od kilku lat zahaczają też o Białystok.

W tym roku w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej zaprezentuje się zwycięzca Grand Prix oraz festiwalowi goście: Bosae Sonca (ze specjalnie przygotowanym akustycznym programem), zespół ILO & friends oraz znany białoruski muzyk Źmicier Vajciuškievic przy akompaniamencie słynnej W-Z Orkiestry. To wszystko w niedzielę od godziny 15.

"Bardauskaja Vosień" to największy nie tylko w Europie ale i na całym świecie festiwal tego typu, poświęcony białoruskim bardom.

Festiwal zrealizowany został dzięki wsparciu Ministra Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/69324

Прэса

Фэстываль Беларускай Бардаўскай ды Аўтарскай Песні:

Кантакт

ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры

Шчыты-Дзеньцялова 5

17-106 Орля

e-mail: sonca@sonca.org

NIP: 542-27-51-205

REGON: 050817185

Старшыня Зьвязу

Ігар Лукашук

tel. +48 602 383 927

e-mail: festiwal@vosien.org