Logo

Liście już pożółkły, czas na Jesień Bardów (2012)

Pięć dni, siedem miejscowości i dziesięciu wykonawców. Znamy już program Festiwalu "Bardauskaja Vosień 2012"!

Lavon Volski, Źmicier Vajciuškievie & W-Z Orkiestra, Wiktar Szałkiewicz, Aleh Kabzar, Bosae Sonca, ILO & Friends, P0alina Respublika, HandmadE, Re1ikt oraz Sunduk - to gwiazdy tegorocznej, 19. już edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2012. Klasyczni bardowie, twórcy piosenek autorskich, czy też akustyczne zespoły rockowe - "Bardauskaja Vosień" to festiwal, który stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej na wielu płaszczyznach, łącząc w sobie różne style i kierunki.

"Bardauskaja Vosień" od samego początku stawia na mistrzowskie podejście do słowa. Dlatego też już w czwartek, 25 października, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi swoje wiersze czytać będzie znana białoruska poetka Nadzieja Artymowicz, a ich muzyczne interpretacje zaprezentuje Aleh Kabzar w ramach wspólnego projektu "Bierah".

Jednak "Bardauskaja Vosień" kojarzy się przede wszystkim z Bielskiem Podlaskim. Tu, na scenie Bielskiego Domu Kultury, tradycyjnie odbędą się główne koncerty w ramach festiwalu. W piątek, 26 października, zaprezentują się uczestnicy części konkursowej z Polski i Białorusi. W tym roku w eliminacjach do konkursu, które odbyły się w Mińsku, wzięła udział rekordowa liczba muzyków. Świadczy to o roli, jaką Festiwal pełni na Białorusi oraz o randze wydarzenia w białoruskim środowisku muzycznym. Również w piątek na festiwalowej scenie wystąpi Palina Respublika (zwyciężczyni zeszłorocznej edycji imprezy), zespół Handmade (z pierwszym koncertem w Polsce) oraz znany białoruski bard i showman Wiktar Szałkiewicz. Podczas sobotniego koncertu poznamy zwycięzców piątkowego konkursu. Będą też występy gwiazd festiwalu. Zagrają: znany podlaskiej publiczności Re1ikt, zespół Sunduk z charyzmatyczną wokalistką Hanną Chitryk, białostockie ILO & Friends oraz legenda białoruskiej sceny niezależnej Lavon Volski.

Od kilku lat "Bardauskaja Vosień" zagości też w stolicy Podlasia - Białymstoku. W tym roku w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentuje się zwycięzca grand prix oraz festiwalowi goście: Bosae Sonca (ze specjalnie przygotowanym akustycznym programem), pełniący niejako rolę gospodarzy zespół ILO & Friends oraz znany białoruski muzyk Źmicier Vajciuškievie przy akompaniamencie słynnej W-Z Orkiestry.

Wzorem lat ubiegłych, "Bardauskaja Vosień" wystąpi także w Gródku (piątek), Hajnówce (niedziela) oraz w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach-Dzięciołowie (poniedziałek). Do festiwalowej mapy dołączyły też po raz pierwszy Dubicze Cerkiewne (niedziela).

W tym roku Festiwal "Bardauskaja Vosień" organizowany będzie już po raz dziewiętnasty. Nieprzerwanie do tej pory jest to największy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie festiwal tego typu poświęcony białoruskim bardom. Co roku na festiwalowej scenie występują gwiazdy białoruskiej sceny poezji śpiewanej, przez co "Bardauskaja Vosień" zyskała status imprezy o wysokiej randze artystycznej.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,12672358,Liscie_juz_pozolkly__czas_na_Jesien_Bardow.html

Прэса

Фэстываль Беларускай Бардаўскай ды Аўтарскай Песні:

Кантакт

ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры

Шчыты-Дзеньцялова 5

17-106 Орля

e-mail: sonca@sonca.org

NIP: 542-27-51-205

REGON: 050817185

Старшыня Зьвязу

Ігар Лукашук

tel. +48 602 383 927

e-mail: festiwal@vosien.org